Cookies nám pomáhajú zabezpečiť lepšiu užívateľskú skúsenosť. Používaním našich webových stránok, súhlasíte s použitím cookies.

Slovo na úvod

300 ročnej budove, ktorá kedysi súžila ako evanjelická fara sa dnes nachádza Penzión LEIBIC. Penzión je situovaný na námestí v pamiatkovej zóne obce Ľubica. V objekte penziónu nájdeme okrem ubytovania spoločenská miestnosť, kde je možne usporiadať rôzne súkromné akcie. Na prízemí penziónu sa nachádza cukráreň s kaviarňou Cafe Leibic a salón krásy Mary Kay
 

História

V Ľubici sa dodnes zachoval veľký rozsah stredovekého mesta s historickým jadrom a množstvom zaujímavých objektov:

  • Meštianske domy a niekoľko typov remeselníckych a sedliackych domov.
  • Pôvodne gotický kostol Sv. Ducha, s niektorými zachovanými architektonickými prvkami, ktoré svedčia o jeho veľmi starom pôvode.
  • Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie (13. storočie). Je to najväčší dvojloďový kostol na Spiši. Oltár s gotickou sochou s plastikou Madony a svätíc z dielne Majstra Pavla z Levoče.
  • Mariánsky stĺp so sochou Immaculaty (1725 - 1726). Najvyšší, najbarokovejší a jeden z najkrajších stĺpov z tohto obdobia na Spiši.
  • Evanjelický kostol - barokovo klasicistický (1784 - 86)

Doposiaľ nie sú objasnené dejiny obce pred rokom 1251, z ktorého sú najstaršie zmienky o obci.
Najstaršie pamiatky, ktoré sa našli v okolí obce sú z obdobia okolo 2 400 rokov pred Kristom. Ľubica s istotou patrí medzi najstaršie obce na Spiši.
Veľmi pamätný je rok 1271, keď uhorský kráľ Štefan V. udelil Ľubici mestské práva a touto výsadou ju pozdvihol do počtu kráľovských miest. Ešte v 17. storočí patrila k najbohatším spišským mestám s obrovským chotárom.
V Ľubici pracovalo do 20 cechov a mala dokonca právo troch výročných trhov. Situácia sa zhoršila v časoch zálohovania Poľsku - roku 1412 uhorským panovníkom Žigmundom.V roku 1878 sa Ľubica opäť stala obcou.
S históriou Ľubice je späté aj využívanie liečebných sírnych prameňov známych už od roku 1714, pri ktorých vznikli Ľubické Kúpele. Vznik vojenského výcvikového priestoru r. 1952 ich odsúdil k zániku. Pričlenenie Ľubice ku Kežmarku v roku 1974 spôsobilo ďalší úpadok obce. Opätovným osamostatnením v roku 1992 začala obec ožívať. Jej cieľom je nadviazať na slávnu históriu s perspektívou malého mestečka.
 

Sála – spoločenská miestnosť 

V sále je možné usporiadať rôzne spoločenské akcie (oslavy, krstiny, pr.sv. prijímanie, promócie, kar). Sála je vhodná aj na organizovanie seminárov, konferencií či školení. Sála je vybavená vlastným ozvučením, bezdrôtovými mikrofónmi, dataprojektorom  a plátnom na premietanie. V sále je zásuvka na internetové pripojenie a taktiež wifi pripojenie. 
V prípade záujmu bližšie informácie poskytujeme osobne alebo telefonicky.